Artykuł sponsorowany

Kim jest angiolog i czym się zajmuje?

Kim jest angiolog i czym się zajmuje?

W niektórych przychodniach, szczególnie tych, które oferują kompleksową opiekę lekarską, a nie wszystkie placówki świadczą tak szeroki zakres usług,  możemy skorzystać z wizyty u lekarza angiologa. Nazwa tej specjalizacji brzmi dość enigmatycznie, zwłaszcza na tle kardiologów, laryngologów, pulmonologów, chirurgów czy neurologów. Sprawdźmy zatem, jakimi obszarami naszego zdrowia zajmuje się angiolog, a także, kiedy warto udać się do niego po poradę?

Kim jest lekarz angiolog?

Angiologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, nic zatem dziwnego, że jej nazwa dla wielu może wydawać się obca. Jednak już sam obszar ludzkiego zdrowia, którym zajmuje się lekarz angiolog, dla większości ludzi jest doskonale znany. Angiolodzy specjalizują się bowiem w diagnostyce i leczeniu schorzeń układu żylnego, limfatycznego oraz tętniczego. Zatem jeśli odczuwamy dolegliwości związane z nieprawidłowym krążeniem, potocznie nazywane żylakami, wówczas powinniśmy skonsultować nasze problemy zdrowotne z lekarzem angiologiem.

Jednak, aby mieć pewność, że dolegliwości dotyczą właśnie tego układu, warto najpierw skorzystać z porady lekarza pierwszego kontaktu. W Krakowie można to uczynić, korzystając z oferty świadczeń refundowanych, jakie proponuje przychodnia medyczna CMC — Cracow Medical Center, która zatrudnia doświadczonych lekarzy POZ. Podczas wizyty u lekarza rodzinnego uzyskamy wstępną diagnozę, a jeśli zajdzie konieczność, wtedy lekarz wystawi nam skierowanie na konsultację ze specjalistą angiologiem.

Jakimi chorobami zajmuje się lekarz angiolog?

Jak już zostało wspomniane, lekarz angiolog specjalizuje się w szeroko pojętym obszarze schorzeń układu żylnego oraz tętniczego. To on diagnozuje objawy i planuje przebieg leczenia. Jeśli więc zauważymy u siebie opuchliznę w obrębie kostek oraz stóp, pajączki na nogach, odznaczające się pod skórą żyły lub częste drętwienie bądź mrowienie kończyn, wtedy powinniśmy skonsultować te dolegliwości ze specjalistą. W żadnym wypadku nie wolno lekceważyć przytoczonych objawów, ponieważ szybko wdrożone leczenie to najlepszy sposób na pokonanie choroby.

W pierwszej kolejności naszym dolegliwością powinien przyjrzeć się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w Krakowie, który przeprowadzi z nami wywiad, oraz dokona wstępnej diagnozy. Jeśli lekarz rodzinny uzna, że objawy wymagają dalszej, bardziej szczegółowej i pogłębionej diagnozy, wówczas skieruje nas do angiologa lub chirurga naczyniowego. Trzeba bowiem zauważyć, że liczba praktykujących lekarzy angiologów jest dość ograniczona, natomiast dostęp do chirurgów jest znacznie łatwiejszy.